Organizator:

Poznań w Formie: Moc atrakcji na pikniku rodzinnym na Cytadeli!

Podziel się

W Dniu Ziemi, 22 kwietnia na Cytadeli ruszała akcja „Poznań w formie”. Cykl prozdrowotnych, proekologicznych i międzypokoleniowych pikników poruszających tematykę zdrowego życia w mieście.

Łącznie, na przestrzeni najbliższych miesięcy zaplanowano 10 wydarzeń „Poznań w formie”, których program wypełnią dedykowane całym rodzinom wydarzenia i atrakcje promujące zdrowy i aktywny tryb życia oraz edukację ekologiczną.

Najmłodsi będą mogli liczyć na ciekawe warsztaty oraz gry i zabawy z nagrodami. Na nieco starszych uczestników będą z kolei czekały badania profilaktyczne, konsultacje lekarskie, porady dietetyczne
i fizjoterapeutyczne oraz cykl spotkań i zajęć poświęconych zdrowemu trybowi życia.

Ruch i zdrowie

Pierwsze spotkanie odbyło się już 22 kwietnia na Polanie Sportowej na Cytadeli. W programie znalazły się zawody w biegach na orientację „Z mapą w Las” zorganizowane przez Zarząd Zieleni Miejskiej. Poznański Ośrodek Specjalistycznych Usług Medycznych zaprosił na zajęcia Nordic Walking, które poprowadzili  doświadczeni instruktorzy. W ramach bezpłatnych badań organizowanych przez Wydział Zdrowia Urzędu Miasta Poznania można było zbadać m.in. swój słuch, a także kości
w kierunku osteoporozy. Prowadzone były również badania RTG. PCK Poznań uczył jak udzielać pierwszej pomocy. Fundacja Wielkopolskie Wioślarstwo zaprosiła  z kolei na sportowe zmagania na ergometrach.

Straż Miejska przygotowała pogadanki profilaktyczne. Seniorzy mogli poradzić się w kwestii nie tylko swojego zdrowia, ale i bezpieczeństwa. Dzieci mogły zobaczyć wnętrze radiowozu Ekopatrolu, a także radiowozów Komendy Policji w Poznaniu, a nawet usiąść na policyjnym kładzie. Była też Policja Konna. Oddział Edukacji Ekologicznej Wydziału Gospodarki Komunalnej i Zakład Zarządzania Odpadami przygotowały konkursy wokół tematyki eko oraz warsztaty z segregacji odpadów.

Rodzinna strefa kulturalna i sportowa

Grupa MTP zaprosiła do rodzinnej strefy zabawy. W programie znalazły się sportowe animacje dla najmłodszych - zumba i tańce, a także gigantyczne bańki mydlane. Scenę na Cytadeli zaczarował Teatr Fuzja koncertem w wykonaniu aktora, muzyka i kompozytora Jakuba Woźniaka. W programie znalazł się także „Koncert jak z bajki” w wykonaniu aktorów Agencji Artystycznej Art Bonsai.

Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu zaprosiło natomiast na warsztaty rozwijające motorykę małą,
w ramach której dzieci będą przygotowywały wiosenne wiatraki.