Organizator:

„Poznań w formie” dla seniorów

Podziel się

Występ zespołu kameralnego Filharmonii Poznańskiej, Teatr Animacji i koncert przebojów minionych lat, do tego spora dawka ruchu, bezpłatne badania profilaktyczne, warsztaty radzenia sobie ze stresem, warsztaty malarskie, strefa ekologii, strefa bezpieczeństwa i warsztaty przygotowane przez Bibliotekę Raczyńskich – tak zapowiada się ostatni z serii dziesięciu międzypokoleniowych festynów „Poznań w formie”. Wydarzenie, które odbędzie się 29 września na targach jest skierowane przede wszystkim do poznańskich seniorów.

Wydarzenie będzie obfitowało w atrakcje artystyczne. W programie koncert „Antonio Vivaldi. Cztery pory roku”, w wykonaniu Filharmonii Poznańskiej, koncert „Wehikuł czasu” z przebojami Zbigniewa Wodeckiego, Andrzeja Zauchy, Anny Jantar oraz Krzysztofa Krawczyka w wykonaniu artystów agencji Art Bonsai, a dla najmłodszych spektakl Teatru Animacji "Misja Poznań".

Partnerzy wydarzenia będą zachęcać gości do zdrowej porcji ruchu każdego dnia. Podczas wydarzenia będzie można zatańczyć ZUMBĘ. Poznać podstawy sztuki walki, jaką jest capoeira, i poćwiczyć na ergometrach wioślarskich pod okiem doświadczonych trenerów.

Organizatorzy zapraszają też na warsztat „Metody radzenia sobie ze stresem”, podczas którego Marta Kupsch, trenerka i terapeutka EFT, przedstawi podstawowe techniki terapii skoncentrowanej na emocjach, używanej do redukowania stresu i napięcia w codziennym życiu. Dzięki jednogodzinnemu warsztatowi można doświadczyć na własnej skórze więcej spokoju związanego z redukcją stresu, oraz nauczyć się, jak samodzielnie redukować napięcie. Warsztat rozpocznie się o godz.12.30 i będzie poprzedzony dyskusją z terapeutką.

Strefa Zdrowia, tworzona przez partnerów Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania, to bezpłatne badania, profilaktyka i edukacja prozdrowotna. Tym razem w ramach festynu „Poznań w formie” zapraszamy do strefy cardio tworzonej przez Telemedycyna Polska, w której można zadbać o zdrowie swojego serca i skorzystać z bezpłatnych badań EKG, badania oceny ukrwienia kończyn dolnych (ABI, kostka-ramię), pomiaru poziomu cholesterolu, poziomu glukozy, ciśnienia krwi, tętna i saturacji. Można też obliczyć swój wskaźnik BMI i skorzystać z porady dietetyka.

Poznański Ośrodek Specjalistycznych Usług Medycznych zaprasza na badanie poziomu glukozy i ciśnienia we krwi.

 

Będzie można też wykonać badania związane z prawidłowym słuchem:

  • tympanometria z odruchami strzemiączkowymi,
  • otoskopia ucha,
  • videootoskopia ucha,
  • przesiewowa audiometria tonalna.

Family Optic proponuje natomiast przesiewowe badanie wzroku mające na celu wstępne określenie wady wzroku oraz diagnozę w kierunku zaburzeń widzenia oraz czyszczenie okularów w myjce ultradźwiękowej.

Stowarzyszenie Chorych na Czerniaka oferuje edukację prozdrowotną dotyczącą profilaktyki nowotworów skóry oraz zagrożeń dotyczących nadmiernego korzystania ze słońca i solarium, tatuaży, a nawet przeprowadzi instruktaż samobadania piersi.

Podczas festynu będzie też można odwiedzić stoisko Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, gdzie pracownicy będą zachęcać do udziału w programach profilaktycznych finansowanych przez NFZ i Ministerstwo Zdrowia oraz programie „Profilaktyka 40 Plus”, a także promować serwisy internetowe pomagające prowadzić zdrowy tryb życia: DIETY NFZ, AKADEMIA NFZ oraz cykl: „Środy z Profilaktyką".

Katedra Żywienia Człowieka i Dietetyki Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu zaprasza na pomiary składu ciała i omawianie wyników oraz krótkie porady dietetyczne na temat zdrowego żywienia.

Stowarzyszenie "Ratajskie Centrum Kultury" będzie mówiło o powikłaniach chorobowych związanych z niewyrównaną cukrzycą, propagowało badania i zdrowy tryb. Tu też będzie można przeanalizować swój skład ciała i porozmawiać z dietetykiem.

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Poznaniu zachęca palaczy do badania zawartości tlenku węgla w wydychanym powietrzu. Będzie też poradnictwo antynikotynowe, edukacja antyalkoholowa, profilaktyka próchnicy u dzieci z instruktażem prawidłowego szczotkowania zębów, profilaktyka chorób odkleszczowych oraz instruktaż właściwego usuwania kleszcza.

W strefie badań mobilnych będzie wykonywane:

  • badanie RTG klatki piersiowej w kierunku oceny stanu płuc, dróg oddechowych, serca, naczyń i kości.
  • badania densytometryczne w kierunku wczesnego wykrywania osteoporozy. Badanie przeznaczone jest w szczególności dla kobiet od 50 roku życia.

Zapraszamy w piątek 29 września w godz. 11:00 - 16:00 do Iglicy Międzynarodowych Targów Poznańskich. Wejście: Hol Wschodni, ul. Głogowska 10. Wstęp jest bezpłatny!

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.facebook.pl/Poznanwformie