Organizator:

„Poznań w formie”: 3 czerwca zapraszamy na Cytadelę

Podziel się

Atrakcje dla najmłodszych, badania profilaktyczne i porady dla seniorów – przed nami trzecia odsłona pikniku rodzinnego „Poznań w formie”. Organizatorzy i partnerzy przygotowali bogaty program wydarzeń dla wszystkich poznaniaków, który promuje zdrowy i aktywny tryb życia oraz edukację ekologiczną. Zapraszamy 3 maja na Cytadelę na Polanę pod Dzwonem Pokoju.

Inicjatorem międzypokoleniowych festynów „Poznań w formie” jest Miasto Poznań, a tworzone są we współpracy z miejskimi spółkami oraz partnerami. Do września zaplanowano łącznie dziesięć takich spotkań.

Moc atrakcji dla dzieci

Na nudę z pewnością nie będą narzekać najmłodsi. W programie znalazł się koncert „W afrykańskiej wiosce” przygotowany przez Agencję Artystyczną Bonsai oraz muzyków z Republiki Rytmu. Artyści zagrają na egzotycznych instrumentach takich jak ukulele, cajon, djembe oraz balafon. Na scenie wystąpi też Teatr Fuzja z przedstawieniem „Co piszczy w szafie”.  W strefie rodzinnej rozrywki będą też animacje, gry i zabawy.

 

Cały Poznań Ukulele x Poznań w formie

Na Cytadeli pojawi się też wyjątkowy, piętrowy UKUBUS, czyli mobilna platforma festiwalu Cały Poznań Ukulele. Każdy chętny będzie mógł wysłuchać występu Przemysława 'Śledziuhy' Śledzia z górnego pokładu autobusu oraz wziąć udział w bezpłatnych warsztatach nauki gry na ukulele na dolnym poziomie. Organizatorzy zachęcają do wzięcia ze sobą swoich ukulele i wspólnego grania. A dla tych, którzy nie macie jeszcze swojego instrumentu, na miejscu będą czekały "hawajskie gitarki" do przetestowania.

Ruch to zdrowie

Dla miłośników aktywnego trybu życia, sportu i fitnessu zaplanowano sportowe zmagania, gry i zabawy. Mieszkańcy kolejny raz będą mogli skorzystać z zajęć jogi prowadzonych przez instruktorkę ze szkoły Projekt Joga, na które zaprasza firma Tormel.

POSUM powraca z zajęciami nordic walking. Pod okiem profesjonalnego trenera można będzie nauczyć się prawidłowo chodzić z kijkami, a także  dowiedzieć, jakie są zalety prawidłowej techniki chodu oraz jakich błędów wystrzegać się podczas uprawiania tej dyscypliny sportu.

Zawodnicy z PGE Akademia Judo proponują natomiast zajęcia judo dla dzieci. Będzie można obejrzeć zmagania doświadczonych zawodników i postawić swoje pierwsze kroki na macie.

Profilaktyka jest ważna

Poznański oddział Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-POLAND zwróci uwagę między innymi na choroby układu krążenia, nowotworowe, cukrzycę, ale będą też stanowiska poświęcone transplantologii i dawstwa szpiku, prawidłowej ergonomii pracy oraz edukacyjno-profilaktyczne dla dzieci. Specjaliści podpowiedzą też jak odnaleźć się pacjentom w gąszczu leków, suplementów diety i wyrobów medycznych. Będą także masaże fizjoterapeutyczne oraz nauka udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Nie zabraknie też strefy bezpłatnych badań profilaktycznych – w specjalnie wyposażonych pojazdach będzie można sprawdzić swój wzrok oraz kości w kierunku wczesnego wykrywana osteoporozy, a także wykonać RTG klatki piersiowej.

Jak być eko?

Dla najmłodszych Wydział Gospodarki Komunalnej przygotował serię warsztatów i zabaw, które uczyć będą postaw proekologicznych – prawidłowego segregowania odpadów, idei zero waste czy właściwego postępowania z elektroodpadami oraz odpadami organicznymi. Wiedzę z tego zakresu będzie można też poszerzyć na stanowisku Zakładu Zagospodarowania Odpadami – tu warsztaty dostosowano do wieku uczestników – dzieci, młodzieży oraz dorosłych.

Pamiętajmy o bezpieczeństwie

Seniorzy po raz kolejny mogą liczyć na prelekcje i porady w zakresie zdrowia i bezpieczeństwa od strażników miejskich – to w ramach akcji POZytywniacy. Najmłodsi będę mogli obejrzeć z bliska radiowóz, którym na co dzień poruszają się strażnicy.